sobota, 21. junij 2014

Stres in bolezenske nevarnosti

Stres je danes pogost pojav , ki se kaže kot posledica hitrega tempa življenja. Pri tem se tvorijo psihični in fizični vlivi na človeka, katerim se odvisno od posameznika bolj ali manj uspešno upiramo. Tako imamo posameznike, ki so sposobni ustreznih reakcij, s katerimi se odpravi stres. Ustrezne reakcije s katerimi se odpravi stres delujejo v dveh bistvenih smereh, pri tem pa ima vsaka situacija več različnih lastnostih. V prvi vrsti je situacija odvisna od človeka, ki je pri tem udeležen. Dve bistveni smeri, preko katerih se lahko odpravlja stres je napad ali umik.

Preprosto povedano se stresa človek otrese tako, da se z njim bori ali pa umakne. Pomembnost zavedanja teh možnosti je v negativnih posledicah, ki se kažejo v boleznih kot so : rana na želodcu, depresija, diabetes, težave s prebavili, težave s kardiovaskularnim sistemom ter nekatere duševne bolezni. če se hočemo tem boleznim izogibati, je stres najboljše odpraviti v začetni fazi, takrat ko negativni fizični ali psihični vlivi iz okolice nastanejo. Kot rečeno se v začetni fazi stres odpravi z napadom ali umikom. Napad ali umik je tudi značilnosti prve stopnje učinkov stresa. Značilnost alarma, kot prve stopnje stresa je, da se na stresor, ki je lahko prepoznan ali udejanjen, organizem odzove z izločanjem adrenalina. Preko izločanja adrenalina se organizem ubrani tako, da izvede napad ozirom se z vsemi razpoložljivimi sredstvi brani pred stresorjem, druga možnost pa je umik pred stresorjem.

Stres v drugi stopnji pomeni upor organizma. Zavedanje te stopnje je pomembno, zaradi omejenih zalog rezerv, s katerimi se organizem hoče prilagoditi napetostim in zahtevam okolice. V tretji fazi je stres dosegel končno razvojno stopnjo. Rezerve se popolnoma izčrpajo, organizem ni več zmožen ohranjati normalnih funkcij. Znaki tretje stopnje so potenje, povišan utrip in podobni znaki. Stres v tretji fazi ima s podaljševanjem trajanja možnosti za nastanek bolezni.

Ni komentarjev:

Objavite komentar